29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

PATRON: NSZZ „Solidarność”.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, oznacza „uprawiający rolę”.

Alfons (bo takie nosił pierwotnie imię) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy, niedaleko Białegostoku. W 1965 roku wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1972 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Przez 12 lat był kapłanem.

W latach osiemdziesiątych XX w. został kapelanem związku zawodowego „Solidarność”. Trzej funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa uprowadzili go 19 października 1984 roku, a następnie zamordowali. 6 czerwca 2010 roku Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję