29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Jadwiga Śląska

PATRONKA: Europy; Polski, Śląska, archidiecezji wrocławskiej i diecezji Görlitz; miast: Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy i Wrocławia; uchodźców oraz pojednania i pokoju.

IMIĘ: pochodzenia germańskiego, znaczy „święty bój”.

Urodziła się w 1174 roku jako córka Bertolda IX, księcia Karyntii. W 1186 roku poślubiła księcia śląskiego Henryka I. Panowała, dążąc do pokoju, łagodnie obchodząc się zarówno z krewnymi (była zmuszona łagodzić spory między swoimi synami), jak i z poddanymi. Opiekowała się ubogimi i więźniami.

Żyła jak pokutnica, w ubóstwie, oddając się modlitwie, postom i umartwieniom. W 1209 roku wstąpiła do założonego przez siebie opactwa cysterskiego w Trzebnicy, a po śmierci męża (1238) przyjęła habit mniszy. Zmarła w roku 1243.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję