29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Jan Paweł II

PATRON: nuncjuszy apostolskich; szczególne miejsca kultu – Bazylika św. Piotra na Watykanie.

IMIĘ: pochodzenia hebrajskiego, znaczy „Bóg okazał miłosierdzie”, „dar Pana”. Angelo Giuseppe Roncalli urodził się w Sotto il Monte koło Bergamo w 1881 roku. Został kapłanem w wieku dwudziestu dwóch lat.

W 1925 roku został wysłany jako wizytator apostolski do Bułgarii, a następnie do Turcji i Grecji. Po wojnie został nuncjuszem apostolskim w Paryżu, po czym objął stolicę biskupią w Wenecji. W roku 1958 został wybrany papieżem. Działał na rzecz pokoju, zwołał Sobór Powszechny Watykański II, którego celem było wskazanie najbardziej odpowiednich narzędzi, by dostosować naukę Kościoła do wrażliwości współczesnego świata.

Zmarł 3 czerwca 1963 roku, został kanonizowany w 2014 roku (razem z Janem Pawłem II).

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję