29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Hieronim

OPIEKUN: uczonych, studentów, archeologów, księgarzy, pielgrzymów, bibliotekarzy, tłumaczy.

ATRYBUTY: lew, czaszka, księga. IMIĘ: z łaciny, ale pochodzenia greckiego, znaczy „święte imię”.

Urodził się w Dalmacji około 347 roku, studiował w Rzymie, Akwilei i Trewirze. Po chrzcie w 366 roku wybrał życie zakonne. Był mnichem i pustelnikiem, autorem Wulgaty – rewizji łacińskich tłumaczeń Starego Testamentu. W końcu zamknął się w klasztorze w Betlejem, gdzie zmarł w 420 roku.

Jest przedstawiany na wpół nagi, jako bijący się w piersi kamieniem podczas kontemplacji krucyfiksu, czasami w stroju kardynalskim.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję