3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Gerard Sagredo

ATRYBUTY: mitra, pastorał, palma, kadzielnica i łódka, wizerunek Matki Bożej. IMIĘ: pochodzi ze staroniemieckiego i znaczy „mocna włócznia”.

Urodził się w Wenecji w szlacheckiej rodzinie dalmackiej około 980 roku. Na chrzcie otrzymał imię Jerzy. Kiedy wstąpił do benedyktyńskiego opactwa Świętego Jerzego wybrał sobie imię Gerard na pamiątkę ojca, zmarłego krótko wcześniej. Po kilku latach wyruszył na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, ale z Zadaru skierował się na Węgry.

Ceniony i kochany przez króla Stefana I „Świętego”, pomimo pragnienia życia pustelniczego był najpierw ewangelizatorem, a następnie biskupem Csanad. Został zabity w Peszcie, na prawym brzegu Dunaju, w 1046 roku; jego kult został zatwierdzony w 1083 roku. Przedstawia się go w stroju biskupim.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję