29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Jan Chryzostom

OPIEKUN: wygnańców i kaznodziejów. IMIĘ: pochodzi z hebrajskiego, znaczy „Bóg okazał miłosierdzie”, „dar Pana”; przydomek Chryzostom ma pochodzenie greckie, znaczy „złotousty”.

Jan urodził się w Antiochii około 350 roku. Po śmierci matki przez sześć lat prowadził życie pustelnicze, ale się rozchorował z powodu surowej reguły, której się trzymał, i musiał wrócić do Antiochii. Tu został wyświęcony na diakona, a następnie na kapłana i w krótkim czasie został słynnym i podziwianym kaznodzieją. Był biskupem Konstantynopola, krytycznym i wymagającym wobec postępowania dworu bizantyjskiego oraz arogancji możnych. Z tego powodu spotykał się z wrogością i był zsyłany na wygnanie.

Zmarł w Poncie nad Morzem Czarnym w 407 roku. Ikonografia, przeważnie wschodnia, przedstawia go w szatach biskupich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję