12 sierpnia 2022

Piątek, XIX Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy


Św. Mikołaj z Tolentino

OPIEKUN: uciśnionych, dzieciństwa i macierzyństwa oraz augustianów. Jest przyzywany przeciw dżumie i gorączce, a także w modlitwie o uwolnienie dusz czyśćcowych.

ATRYBUTY: kwitnąca lilia, gwiazda na piersi, księga reguł i krucyfiks.

IMIĘ: pochodzenia greckiego, znaczy „zwycięski wśród ludu”.

Mikołaj urodził się w Marca koło Ankony w 1245 roku. Był augustianinem, kaznodzieją, opiekował się ludźmi marginesu i chorymi. Kiedy zamieszkał w Tolentino, pośredniczył w konflikcie między gwelfami a gibelinami i doprowadził do licznych nawróceń. Zmarł w 1305 roku, został kanonizowany w 1446 roku.

Jest przedstawiany jako młody mężczyzna, w czarnym habicie augustianów.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję