29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Teresa z Kalkuty

PATRONKA: Światowych Dni Młodzieży. IMIĘ: pochodzi z greckiego, znaczy „łowczyni”. Agnes Gonxha Bojaxiu – bo tak św. Matka Teresa nazywała się przed wstąpieniem do zakonu – urodziła się w Skopje w Macedonii w 1910 roku.

W wieku osiemnastu lat wstąpiła do zgromadzenia sióstr Matki Bożej z Loreto. Wysłana do Indii, aby uczyć młode dziewczęta z dobrych rodzin, po dwudziestu latach postanowiła rozpocząć służbę najuboższym z ubogich i odrzuconym.

W tym celu założyła Zgromadzenie Misjonarek Miłości, które zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1950 roku. Jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla (1979). Zmarła w Kalkucie 5 września w 1997 roku. Przedstawiana jest w stroju zakonnym – białym sari z błękitnym obrębieniem.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję