30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Ludwik z Tuluzy

OPIEKUN: Jest przyzywany w wyczerpaniu, chorobach płuc i gruźlicy.

PATRON: San Luis Obispo, Serravalle Pistoiese. ATRYBUTY: habit franciszkański, mitra, pastorał. IMIĘ: pochodzenia frankońskiego, znaczy „słynny w walce”.

Ludwik, syn Karola Andegaweńskiego, urodził się w 1274 roku. Dziedzic króla Neapolu, zrezygnował z tronu na rzecz brata, aby wybrać życie zakonne. Przyjął święcenia kapłańskie w 1296 roku, został biskupem Tuluzy i niestrudzenie opiekował się z miłością ubogimi i potrzebującymi. Zmarł w 1297 roku, został kanonizowany w roku 1317.

Przedstawia się go jako młodzieńca, w szatach biskupich na franciszkańskim habicie, posiada atrybuty królewskie z liliami, symbolami Francji.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję