30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Jacek Odrowąż

PATRON: Królestwa Polskiego, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.

ATRYBUTY: cyborium i figura Matki Boskiej. IMIĘ: greckiego pochodzenia, zlatynizowana forma imienia Hiacynt.

Urodził się w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie, ok 1200 roku. Został kanonikiem katedry w Krakowie. W 1218 roku spotkał w Rzymie św. Dominika, który przyjął go do Zakonu Kaznodziejskiego razem z dwoma towarzyszami, Czesławem i Hermanem. Powołał do istnienia klasztor dominikański w Krakowie przy kościele Trójcy Świętej. W 1225 roku przebywał w Gdańsku, a potem wyruszył na misje do Kijowa. Działał też w Prusach. Wrócił do Gdańska, po czym osiadł ponownie w Krakowie, gdzie zmarł w 1257 roku.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję