Św. Maksymilian Kolbe

Rok ze świętymi/wyd., Jednosc.com.pl

PATRON: archidiecezji gdańskiej i diecezji koszalińskiej oraz – wedle słów św. Jana Pawła II – „naszych trudnych czasów”.

ATRYBUTY: korona z drutu kolczastego lub dwie korony – czerwona i biała.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, złożone z imion Maksym, które znaczy „wielki”, i Emilian, czyli „rywal”.

Rajmund Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 roku. Wstąpił do nowicjatu, przyjmując imię Maksymilian Maria. Studiował w kolegium franciszkańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1918 roku. Założył Rycerstwo Niepokalanej, stowarzyszenie działające z niezwykłą żarliwością na rzecz nawrócenia ludzi przez bezwarunkowe ofiarowanie się Maryi Pannie. Podczas II wojny światowej trafił do Auschwitz, ofiarował życie w zamian za ocalenie ojca rodziny. Zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 roku. Został kanonizowany w 1982 roku.

Kalendarz na rok 2024

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Czy można odziedziczyć winę?
Nie można, bo każdy odpowiada za własne grzechy. Przypominają się jednak w tym miejscu słowa z Ewangelii wykrzyczane przez tłum, który domagał się od Piłata skazania Jezusa na śmierć. Gdy Piłat symbolicznie umył ręce, tłum odpowiedział: „Krew jego na nas i na syny nasze” (por. Mt 27, 24-25).

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Największa tajemnica Guadalupe
Zagadkowy wizerunek Matki Bożej, który nie został wymalowany ludzką ręką. Kawałek zgrzebnego płótna, który w ciągu kilku lat nawrócił na wiarę katolicką całą rdzenną populację Meksyku.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję