3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Wawrzyniec

OPIEKUN: właścicieli smażalni, karczmarzy, kucharzy, bibliotekarzy, księgarzy, cukierników, strażaków i szklarzy. Jest przyzywany przeciw pożarom i lumbago. IMIĘ: z łaciny, znaczy „pochodzący z miasta Laurentum”.

PATRON: przewodników sudeckich oraz ratowników GOPR

Według legendy urodził się w Hiszpanii i został wezwany przez papieża Sykstusa II, aby został diakonem w Rzymie. Rozdał ubogim wszystkie dobra Kościoła, których cesarz Walerian domagał się jako trybutu. Aresztowany w 258 roku i torturowany na rozpalonym ruszcie, miał – według tradycji ludowej – tuż przed śmiercią powiedzieć do cesarza: „Z tej strony jestem już upieczony, teraz przewróć mnie na drugą, a potem zjedz!”. Przedstawia się go w dalmatyce, z księgą, a także z jałmużną, rusztem i palmą.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję