1 grudnia 2022

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Edyta Stein

PATRONKA: Europy.

IMIONA: Teresa, pochodzenia greckiego, znaczy „łowczyni”; z niemieckiego „mocna kobieta”. Benedykta, z łaciny, „pobłogosławiona”. Edyta Stein, bo tak nazywała się przed wstąpieniem do karmelu Teresa Benedykta od Krzyża, urodziła się w 1891 roku w niemieckiej rodzinie żydowskiej.

Wychowana w tradycji żydowskiej, w wieku czternastu lat zadeklarowała swój ateizm. W trakcie studiów filozoficznych zbliżyła się do wiary katolickiej.

Po nawróceniu przyjęła chrzest w 1922 roku. Przerwała karierę naukową z powodu wprowadzenia w III Rzeszy ustaw rasowych. Wstąpiła do karmelu w Kolonii, gdzie przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W 1942 roku zginęła w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję