1 grudnia 2022

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Dominik Guzman

OPIEKUN: astronomów, oratorów, krawcowych. ATRYBUTY: lilia w dłoni, pies z pochodnią w pysku.

IMIĘ: pochodzi z łaciny i znaczy „poświęcony Panu”.

Dominik urodził się Calahorra w Hiszpanii około 1170 roku. Najpierw był kanonikiem regularnym w Osma, potem w 1204 roku, podczas podroży ze swoim biskupem do Tuluzy zetknął się z heretykami – albigensami i zrozumiał jak wielkie miałoby znaczenie ich pojednanie się z Kościołem.

W następstwie tego doświadczenia założył zakon braci kaznodziejów, dominikanów, i troszczył się o gruntowne ich kształcenie, tworząc jednocześnie wokół wspólnot zgromadzenia dynamiczne ośrodki kultury. Zmarł w 1221 roku w Bolonii, został kanonizowany w 1234 roku.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję