3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Abdon i Sennen

PATRONI: dzieci niewidomych, dzieci rachitycznych, producentów beczek. Przywoływani w przypadku gradu oraz szkodliwych zwierząt. Abdon jest przyzywany w modlitwie o to, by nie utracić wzroku.

IMIONA: obydwa pochodzenia hebrajskiego; Abdon znaczy „usłużny”, Sennen: „skarb z kości słoniowej”.

Zostali zabici w Rzymie podczas prześladowań za cesarza Decjusza w III wieku. Być może pochodzili z Persji. Skazano ich na pożarcie przez dzikie zwierzęta w cyrku, ale zdołali je poskromić i uratowali się przed ich drapieżnością, później jednak zostali ścięci. Relikwie, obu męczenników złożone na Cmentarzu Poncjana, zostały następnie przeniesione przez papieża Sykstusa IV (w XV wieku) do bazyliki Świętego Marka.

Są przedstawiani razem, czasami w szatach orientalnych lub z mieczem męczeństwa.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję