3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Kinga

PATRONKA: Polski i Litwy. Jest również patronką diecezji tarnowskiej.

IMIĘ: pochodzenia węgierskiego, zdrobnienie imienia Kunegunda; z germańskiego „wstawiająca się za swoim ludem”. Na imię miała właściwie Kunegunda, była księżniczką węgierską, księżną krakowsko- -sandomierską, panią sądecką. Urodziła się w 1234 roku. Przybyła do Polski w 1239 roku, aby poślubić księcia Bolesława Wstydliwego. Wraz z mężem złożyła ślub dozgonnej czystości.

Pierwsze lata pobytu Kingi w Polsce przypadły na burzliwy i dramatyczny czas najazdów tatarskich (1241).

Kinga ufundowała klasztor klarysek w Starym Sączu, do którego wstąpiła po śmierci męża (1279), pozostając w nim dożywotnio – zmarła 24 lipca 1292 roku. Została kanonizowana 16 czerwca 1999 roku. w Starym Sączu przez Jana Pawła II.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję