28 września 2022

Środa, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Wacława, męczennika


Św. Brygida Szwedzka

OPIEKUNKA: pielgrzymów i podróżujących. PATRONKA: Szwecji.

IMIĘ: pochodzenia celtyckiego, znaczy „wysoka, mocna, potężna”.

Urodziła się koło Uppsali w 1303 roku. W wieku czternastu lat poślubiła szlachcica Ulfa Gudmarssona, z którym miała ośmioro dzieci. Kiedy została wdową, poświęciła się życiu ascetycznemu i kontemplacyjnemu. Była tercjarką franciszkańską i założyła męski i żeński zakon Najświętszego Zbawiciela. Zmarła w Rzymie w 1373 roku.

Jest przedstawiana jako wdowa, pątniczka, dama lub przeorysza z krzyżem „brygidek”, z sercem z krzyżykiem, monogramem Chrystusa: IHS, zapaloną świecą, książką, piórem i kałamarzem.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję