7 grudnia 2022

Środa, II Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła


Bł. Czesław

PATRON: Wrocławia.

ATRYBUTY: krzyż misyjny, kielich, otwarta księga Ewangelii, laska pielgrzyma, lilia, monstrancja, puszka z komunikantami, różaniec. IMIĘ: staropolskie, oznacza „okazywać cześć, poważanie, szacunek”.

Urodził się w Kamieniu (Śląsk Opolski) ok. 1180 roku. Podczas podróży do Rzymu spotkał św. Dominika. Prawdopodobnie wraz z innym słynnym dominikaninem, św. Jackiem, odbył następnie studia teologiczne w Paryżu i w Bolonii. Biskup Iwo Odrowąż mianował go kanonikiem i kustoszem dominikańskiej kolegiaty św. Jakuba w Sandomierzu.

Czesław pracował też w Pradze, a następnie założył klasztor dominikanów we Wrocławiu (1226). Zmarł 15 lipca 1242 roku we Wrocławiu, niebawem zaś jego kult objął obszar całej Polski.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję