29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Kamil De Lellis

OPIEKUN: pielęgniarzy, chorych, szpitali. IMIĘ: pochodzenia fenickiego, znaczy „kapłan uczestniczący w szczególnych ofiarach”. Urodził się w Bucchianico w Abruzji w 1550 roku. Miał burzliwą młodość, później został najemnym żołnierzem, aż w końcu zachorował.

Wrzód na nodze sprawił, że trafił do szpitala. Tu musiał pełnić rolę pielęgniarza, aby opłacić własne leczenie, lecz został wypędzony, ponieważ okazał się niezbyt godny zaufania. Pełnił następnie służbę u kapucynów i poprosił o przyjęcie do zakonu, ale znów znalazł się w szpitalu. Wówczas zdecydował o tym, że poświęci się pomocy chorym i założy zgromadzenie pielęgniarzy.

Zmarł w Genui w 1614 roku, został kanonizowany w 1746 roku. Jest przedstawiany w czarnym habicie z czerwonym krzyżem.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję