30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Henryk II

OPIEKUN: oblatów benedyktyńskich. IMIĘ: pochodzi ze staroniemieckiego, znaczy „potężny w ojczyźnie”.

Henryk urodził się w Bawarii w 973 roku i został koronowany na cesarza w 1014 roku. Czując się odpowiedzialnym za swoich poddanych, także jako wiernych, sprawował pewną kontrolę nad Kościołem i sprzyjał rozpowszechnianiu się życia mniszego.

Zmarł w 1024 roku, został pochowany w założonej przez siebie katedrze w Bambergu. Jego kanonizacja miała miejsce w 1146. Jest przedstawiany z atrybutami cesarskimi.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję