Św. Bruno z Kwerfurtu

Rok ze świętymi/wyd., Jednosc.com.pl

PATRON: Warmii i diecezji łomżyńskiej. IMIĘ: w dawnych germańskich dialektach „brunatny”, czyli buras, i oznaczało po prostu niedźwiedzia.

Bruno, czyli Bonifacy, bo tak brzmiało jego zakonne imię, żył w latach 974–1009. Był benedyktynem-eremitą, misjonarzem, arcybiskupem, a w końcu męczennikiem. Pochodził z możnej rodziny niemieckiej. Był kapelanem cesarza Ottona III. W 998 roku wstąpił do benedyktynów, następnie żył w pustelni w Perum pod Rawenną. Wysłany przez papieża Sylwestra II na czele misji do Prus, otrzymał święcenia biskupie w Magdeburgu (1004), a następnie paliusz, jako arcybiskup. Do Prus dotarł w 1008 r., zaś rok później poniósł męczeńską śmierć na ziemi Jaćwięgów (9 marca 1009 roku) wraz z osiemnastoma towarzyszami.

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Jak poszczono w Starym Testamencie
Obecność postu oraz innych wyrzeczeń w Biblii jawi się jako coś naturalnego, zwyczajnego.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Bóg wtajemnicza w polskość
Narasta poczucie nadciągającego przełomu o zasięgu światowym. Wiara każe nam ufać, że zło zadufane w swej pysze upadnie przed Jezusem Chrystusem, Panem dziejów. Otwarte pozostaje jednak pytanie: ile cała rodzina ludzka i poszczególne narody zapłacą za popełnione zło i za okoliczności jego upadku?

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję