30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Antoni Maria Zaccaria

ATRYBUTY: hostia, kielich, lilia.

IMIONA: Antoni, pochodzenia greckiego, znaczy „urodzony wcześniej”; Maria, z egipskiego, znaczy „umiłowana przez Boga”, z hebrajskiego „pani”; Zaccaria pochodzi z aramejskiego i znaczy „pamięć Boga”. Urodził się w Cremonie w 1502 roku.

Najpierw był lekarzem, potem kapłanem. Aby naprawić niedostatki Kościoła, tworzył grupy duchowe świeckich i założył Zgromadzenie Synów Świętego Pawła, nazwanych później barnabitami. Zmarł w Cremonie 5 lipca 1539 roku, został kanonizowany w 1897 roku.

Zwykle przedstawia się go w czarnej sutannie, z lilią i krucyfiksem jako atrybutami.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję