28 września 2022

Środa, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Wacława, męczennika


Św. Tomasz Apostoł

OPIEKUN: architektów, artystów, stolarzy, geometrów, sędziów, murarzy i kamieniarzy. Jest przyzywany przy chorobach oczu.

IMIĘ: pochodzi z aramejskiego, znaczy „bliźniak”. Tomasz żył w Palestynie w I wieku, a według tradycji apokryficznej poniósł śmierć męczeńską w Indiach.

Był apostołem wątpiącym, niedowierzającym w obecność Zmartwychwstałego, ale kiedy Jezus mu się ukazał, zachęcając go, by dotknął ręką Jego rany w boku, wyznał: „Pan mój i Bóg mój”. Jego kult rozpowszechnił się z Indii do Azji Mniejszej i Europy. Przedstawiany z ekierką lub włócznią, a czasami z pasem w ręce.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję