29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Processus i Martynian

OPIEKUNOWIE: strażników i policji penitencjarnej. IMIONA: obydwa pochodzenia łacińskiego.

Processus znaczy „idący przodem”, Martynian znaczy „należący do Marsa”. Byli strażnikami w więzieniu Mamertinum, gdzie według tradycji zostali zamknięci Piotr i Paweł przed męczeństwem.

Nawrócili się dzięki przepowiadaniu apostoła i poprosili o chrzest. Święty Piotr cudownie wyprowadził potrzebną do tego wodę ze skały. Poinformowany o tym nawróceniu sędzia Paulinus, na próżno na wszelkie sposoby usiłował wpłynąć na ich decyzję stosując straszne tortury. W końcu kazał ich ściąć przy via Aurelia.

Zwykle są przedstawiani jako poddawani torturom.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję