3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Grzegorz Jan Barbarigo

OPIEKUN: Szczególne miejsca kultu: Bergamo, katedra w Padwie.

IMIONA: Grzegorz – z gr., znaczy „ten, który budzi”, Jan – z hebr. „dar Pana”. Urodził się w 1625 roku w Wenecji. Początkowo uczył go ojciec, później odbył studia prawnicze w Padwie, po czym rozpoczął karierę dyplomatyczną. Przebywał w Munster podczas podpisania Traktatu Westfalskiego, a krótko potem został kapłanem.

W 1656 roku papież Aleksander II wezwał go do Rzymu, aby opiekował się chorymi podczas epidemii dżumy. Następnie został mianowany biskupem Bergamo i wprowadzał w tej diecezji rozporządzenia kontrreformacji. Jako kardynał i biskup Padwy zakładał szkoły katechetyczne i instytuty uniwersyteckie.

Zmarł w 1697 roku, został ogłoszony błogosławionym w 1761 roku, a świętym dopiero w 1960 roku przez Jana XXIII.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję