1 grudnia 2022

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. brat Albert

PATRON: zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków.

IMIĘ: pochodzenia greckiego, znaczy „wszystko jasne”. Może być zdrobnieniem od imienia Adalbert, które znaczy „wyraźnie szlachecki”.

Adam Hilary Bernard Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomi. W powstaniu styczniowym utracił nogę, musiał też opuścić kraj. Po krótkich studiach w Paryżu i Gandawie przyjechał do Krakowa, aby je kontynuować w Akademii Sztuk Pięknych. Następnie kształcił się artystycznie w Monachium.

Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Brat Albert, bo takie imię zakonne obrał, założył Zgromadzenie Braci Albertynów, a następnie, w roku 1891 Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 roku.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję