3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Wit

OPIEKUN: aktorów, tancerzy, epileptyków i wytwórców przedmiotów blaszanych. Jest przyzywany w letargu, po ukąszeniu jadowitych zwierząt i przy pląsawicy (zwanej „tańcem Świętego Wita”).

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „mający w sobie życie”.

Młody chrześcijanin z IV wieku, być może pochodzący z Sycylii, od dziecka zdradzał zdolności cudotwórcze. Według legendy opiekowało się nim dwóch aniołów. Uzdrowił z epilepsji syna cesarza Dioklecjana, ale mimo to był torturowany i został zabity, bo nie chciał złożyć ofiary bożkom. Jego kult rozpowszechnił się zwłaszcza we Włoszech, w Niemczech i w Czechach.

Przedstawia się go jako młodzieńca lub dziecko, z białym kogutem albo palmą, czasami ubranego w strój żołnierza.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję