30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Onufry

OPIEKUN: robotników i handlarzy suknem. IMIĘ: pochodzenia koptyjskiego, znaczy „ten, który jest dobry”.

Onufry żył na przełomie IV i V wieku. Być może miał książęce pochodzenie. Najpierw żył klasztorze w Hermapolis, lecz w wieku sześćdziesięciu lat wybrał życie eremickie na sąsiedniej Pustyni Tebaidzkiej. Aż do śmierci, która nastąpiła około 400 roku, żył w całkowitej samotności, przyjmując w każdą niedzielę Komunię od anioła. Opat Pafnucy był przypadkiem świadkiem jego śmierci i go pochował.

Onufry jest przedstawiany jako pustelnik, często okryty tylko swoimi długimi włosami. Wraz z atrybutami pokutnika mogą pojawiać się przy nim odłożone na bok insygnia królewskie.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję