15 lipca 2020

Środa, XV Tydzień zwykły
Rok A, II

Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

Św. Julia z Korsyki

Julia z Korsyki, zwana również męczennicą Julią z Kartaginy (ur. w Kartaginie, zm. ok. 440 lub 618 na płn. Korsyce) - męczennica i święta Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Niektórzy autorzy uważają, że należy ją utożsamiać z Julią (zm. ok. 250), męczennicą kartagińską, wspominaną 15 lipca i wymienianą w liście św. Cypriana, bp. Kartaginy.

Urodziła się prawdopodobnie ok. 400 roku w Kartaginie. W latach jej dzieciństwa Kartagina została zdobyta przez Genzeryka i Julia dostała się do niewoli. Została sprzedana syryjskiemu kupcowi Euzebiuszowi. Euzebiusz początkowo próbował przekonać Julię do porzucenia swojej wiary, jednak widząc jej determinację, nabrał wręcz szacunku do niej. Julia uczestniczyła w licznych podróżach swojego pana.

Mając ok. 20 lat, w trakcie podróży do Galii, przybyli do brzegów północnej Korsyki (obecnie Górna Korsyka we Francji), w czasie gdy odbywało się pogańskie święto, zażądano od Julii, aby oddała cześć pogańskim bóstwom. Ta jednak odmówiła, nawet gdy zaproponowano jej życie w przypadku apostazji. Była torturowana, według niektórych przekazów obcięto jej piersi, wyrwano wszystkie włosy i ukrzyżowano. Przekazy podkreślają, że jej pan usiłował ją bronić, jednakże podano mu alkohol i następnie wykorzystano fakt jego upojenia. Wydarzenia te miały prawdopodobnie miejsce w latach 429-455.

Inna wersja mówi, że została zabita w Kartaginie przez Maurów w VI lub VII wieku, a jej ciało zostało później przewiezione na Korsykę w czasie najazdu Wandalów. Mnisi z Gorgony chronili jej relikwie, a ok. 763 Dezyderiusz przeniósł je do Brescii.

Około 763 r. papież Paweł I konsekrował kościół, w którym umieszczono relikwie św. Julii, a miejsce stało się popularnym miejscem pielgrzymowania w średniowieczu.

Święta Julia jest dziś jedną z najbardziej czczonych świętych we Włoszech: jest patronką miast: Brescii, Bergamo i Livorno oraz całej wyspy Korsyki.

W Nonza (Francja, region Korsyka) czczą ją jako świętą miejscową (+303) i to bardzo uroczyście w dzień 22 maja.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest za Martyrologium rzymskim 22 maja. Cerkiew prawosławna wspomina męczennicę 16/29 lipca, tj. 29 lipca według kalendarza gregoriańskiego. W ikonografii wschodniej Święta przedstawiana jest jako kobieta o jasnokasztanowych, spiętych przepaską i opadających na ramiona włosach, ubraną w jasnoczerwone szaty i trzymającą w dłoniach krzyż.

W sztuce Zachodu jest przedstawiana jako dziewica z palmą i krzyżem lub podczas ukrzyżowania. Hieronim Bosch poświęcił ukrzyżowaniu św. Julii swój tryptyk, który aktualnie znajduje się w Pałacu Dożów w Wenecji.

Na podstawie: pl.wikipedia.org