6 października 2022

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Brunona, prezbitera


Św. Celestyn V (papież)

OPIEKUN: introligatorów. IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, oznacza „przybyły z nieba”.

Pietro Angelerio, zwany Piotrem z Morrone, urodził się koło Isernii w 1215 roku. Początkowo był benedyktynem, potem wybrał życie pustelnicze. W 1294 roku, po ostrej egzorcie skierowanej do kardynałów, którzy w ciągu dwudziestu siedmiu miesięcy nie byli w stanie znaleźć następcy Mikołaja IV, został wybrany papieżem i przyjął imię Celestyn V.

Zrozumiawszy jednak, że jest narzędziem gier politycznych, zrezygnował z zasiadania na Stolicy Piotrowej po pięciu miesiącach. Jego następca, papież Bonifacy VIII, przetrzymywał go w więzieniu aż do śmierci, która nastąpiła w 1296 roku. Został kanonizowany w 1313 roku.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję