30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Stanisław Papczyński (kapłan, założyciel marianów)

PATRON: dzieci poczętych i kobiet brzemiennych, doświadczających trudności podczas ciąży.

IMIĘ: pochodzenia słowiańskiego, oznacza „kogoś, kto ma się stać sławny”. Urodził się w Podegrodzie 18 maja 1631 roku, zmarł w Górze Kalwarii 17 września 1701 roku. Wstąpił do zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia (w 1656 roku złożył śluby zakonne).

Zrażony tendencją do łagodzenia reguły, w 1670 roku poprosił o zwolnienie ze ślubów i jednocześnie wyraził zamiar założenia nowego zgromadzenia zakonnego. 30 września 1673 roku przybył do miejscowości Puszcza Korabiewska (obecnie Puszcza Mariańska) – tak rozpoczęła się historia Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (MIC).

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję