30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Zygmunt (król i męczennik)

OPIEKUN: Przywołuje się go w przypadku malarii.

IMIĘ: pochodzenia niemieckiego, znaczy „ten, który strzeże przez zwycięstwo”. Zygmunt, król Burgundów, był pierwszym władcą Galii, który się nawrócił na chrześcijaństwo. Wydatnie przyczynił się do rozpowszechnienia wiary i zakładania klasztorów.

Splamiwszy się jednak straszną zbrodnią – polecił zabić syna wobec podejrzeń o spisek – uciekł do klasztoru w Aguane, aby zadośćuczynić za swą winę. Wytropiony przez Franków, którzy skorzystali z sytuacji, by go pokonać, w 524 roku został schwytany i wrzucony do studni, gdzie zmarł w 539 roku. Grzegorz z Tours ogłosił go męczennikiem. Przedstawia się go w szatach królewskich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję