30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Pius V (papież)

PATRON: Kongregacji Nauki Wiary. IMIĘ: pochodzi z łaciny, znaczy „litościwy, pobożny, sumienny”.

Michele Ghisleri urodził się w Bosco Marengo w 1504 roku. Wstąpił do zakonu dominikańskiego w 1518 roku. Wybrany papieżem w roku 1566, jako Pius V przeprowadził liczne reformy wskazane przez Sobór Trydencki. Troszczył się o tzw. kler świecki, zwalczał symonię i nepotyzm, rozpowszechniał nabożeństwo do Matki Bożej Różańcowej. Prowadził życie pełne wyrzeczeń i umartwień.

Opublikował Katechizm rzymski. Zachęcał chrześcijan do walki przeciw Turkom, zakończonej wielkim zwycięstwem w bitwie pod Lepanto (1571). Pius V został kanonizowany w 1712 roku.

Przedstawia się go w szatach papieskich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję