3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Marcelin (papież)

IMIĘ: zdrobnienie od imienia Marceli, będącego z kolei spieszczeniem imienia Marek, które jest pochodzenia łacińskiego i znaczy „poświęcony bogu Marsowi”, „urodzony w marcu”.

Następca papieża Kajusa, Marcelin rządził stolicą Piotrową od 296 do 304 roku, kiedy to zmarł w następstwie prześladowań wywołanych przez cesarza Dioklecjana. Niewątpliwie był męczennikiem, ale nie jest jasne, czy został ścięty, czy też umarł z wyczerpania w więzieniu w następstwie tortur.

Wyróżniał się żarliwością i miłością. Nie ma odrębnej ikonografii, jest przedstawiany w szatach papieskich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję