30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Marek

OPIEKUN: notariuszy, optyków, szklarzy, hodowców, farmaceutów, malarzy, szewców, garbarzy, sekretarzy i tłumaczy. Bywa przyzywany jako orędownik podczas żniw i w przypadkach zachorowań na świerzb.

PATRON: Wenecji i Pordenone. ATRYBUT: skrzydlaty lew.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „poświęcony bogu Marsowi”, „urodzony w marcu”.

Uczeń Jezusa i ewangelista, apostołował na Cyprze i w Aleksandrii, gdzie założył pierwszą gminę chrześcijańską i gdzie poniósł śmierć męczeńską, związany i wleczony przez miasto. Głównymi miejscami jego kultu są Aleksandria i Wenecja.

Przedstawia się go w wieku dojrzałym, często jako piszącego Ewangelię.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję