7 grudnia 2022

Środa, II Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła


Św. Wojciech

PATRON: główny patron Polski, Gniezna, diecezji: koszalińsko-kołobrzeskiej, elbląskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej.

IMIĘ: ze staropolskiego – „ten, który cieszy jako żołnierz”.

Przyszedł na świat w czeskich Libicach około 956 roku. Został biskupem Pragi w 983 roku, ale musiał z niej uchodzić z powodu waśni rodowych. Udał się do Rzymu i tam, wraz ze swoim przyrodnim bratem, Radzimem- Gaudentym, wstąpił do zakonu benedyktynów na Awentynie.

Zginął prowadząc misję ewangelizacyjną w Prusach, 23 kwietnia 997 roku. Bolesław Chrobry sprowadził ciało św. Wojciecha do Gniezna, gdzie jako relikwie spoczywa do dziś.

* Uroczystość obchodzona jest w tym roku wyjątkowo 24 kwietnia, jako że 23 kwietnia była niedziela.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję