30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Jerzy (męczennik)

OPIEKUN: harcerzy, halabardników, wytwórców broni, rycerzy, koni, żołnierzy, trędowatych i mężów. Jest przyzywany w sytuacjach zagrożeń spowodowanych dżumą, w chorobach wenerycznych i skórnych.

PATRON: Anglii oraz miast Genui i Ferrary. IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, oznacza „uprawiający rolę”.

Żył na przełomie III i IV wieku. Legenda o rycerzu walczącym ze smokiem, aby uwolnić księżniczkę, sięga średniowiecza, natomiast kult świętego, zatwierdzony przez papieża Gelazego w 494 roku, rozpowszechnił się w Anglii pod koniec VII wieku dzięki krucjatom. Świętego Jerzego przedstawia się w stroju rycerza, gdy pokonuje smoka.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję