29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Gałdyn

IMIĘ: pochodzi z niemieckiego i znaczy „dominować, królować”.

Gałdyn urodził się w Mediolanie w 1096 roku. W 1160 roku został mianowany archidiakonem przy katedrze u boku biskupa Oderza, razem z którym opowiedział się za nominacją papieża Aleksandra III przeciw antypapieżowi Wiktorowi IV, wspieranemu przez Fryderyka Barbarossę.

Po zniszczeniu Mediolanu przez niemieckiego cesarza w 1162 roku został mianowany kardynałem i znalazł się w otoczeniu Aleksandra III. Po śmierci Oderza został wyznaczony przez papieża na jego następcę i musiał wrócić do Mediolanu. Okazał się bardzo aktywnym i pełnym miłości odnowicielem miasta i wspólnoty diecezjalnej. Zmarł w 1176 roku.

Jest przedstawiany w szatach biskupich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję