29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Robert (opat)

IMIĘ: pochodzi z niemieckiego i znaczy „jaśniejący chwałą”.

Urodzony w szlacheckiej rodzinie około XI wieku, wychowywał się przy kościele Świętego Juliana w Brioude, w Górnej Loarze, gdzie został kapłanem. Pełen miłosierdzia i miłości do ubogich i chorych, własnym kosztem wybudował szpital. Pragnąc życia monastycznego na próżno próbował wstąpić do wspólnoty Cluny, która go nie przyjęła.

Ludność Brioude stanowczo domagała się, aby wrócił, lecz on nie dawał za wygraną. Po pielgrzymce do Rzymu ukoronował swoje pragnienie, zakładając wspólnotę nazwaną Chaise-Dieu i stając się jej pierwszym opatem. Zmarł w 1067 roku, został kanonizowany trzy lata później.

Przedstawia się go w szatach opata.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję