29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Piotr Gonzales

PATRON: żeglarzy. Jest przyzywany podczas burz morskich.

IMIĘ: Piotr, pochodzenia łacińskiego, znaczy „skała, opoka”. Gonzales, z teutońskiego, znaczy „zwycięzca w boju”.

Piotr Gonzales urodził się w Astordze w 1190 roku. Krewny biskupa Palencji, szybko został dziekanem katedry, ale nadal żył w przepychu i wśród uciech. Kiedy po banalnym upadku z konia doświadczył pogardliwych szyderstw ze strony wszystkich obecnych, zrozumiał próżność życia światowego i postanowił wstąpić do zakonu dominikańskiego.

Podjął niestrudzoną działalność kaznodziei, zabiegając o zgodę między ludźmi. Zmarł w Santiago de Compostela w 1246 roku. Jego kult został potwierdzony w 1741 roku. Przedstawia się go w habicie dominikańskim, czasami z małą łódką w ręce.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję