26 września 2022

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy


Św. Hermenegild (męczennik)

PATRON: Sewilli, Hiszpanii. IMIĘ: pochodzi z języka wizygockiego i oznacza „podarowany przez Irmina” (przydomek boga Odyna).

Książę wizygocki, żył w VI wieku. Wychowany w wierze ariańskiej, po ślubie z księżniczką katolicką Ingundą został skazany przez ojca, króla Hiszpanii, na zesłanie do Sewilli. Tu przyjął chrzest katolicki od Świętego Leandra. Przeciwstawił się ojcu i próbował go pokonać, zawierając sojusz z Bizantyjczykami. Wtrącony do więzienia, po odmówieniu przyjęcia komunii z rąk ariańskiego kapłana, został ścięty. Grzegorz Wielki zaliczył go do męczenników.

Jest przedstawiany w szatach królewskich i z palmą męczeństwa.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję