30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Hugo z Grenoble

ATRYBUTY: Dzieciątko Jezus w kielichu, łabędź. IMIĘ: pochodzi z niemieckiego, oznacza „przenikliwy umysł”.

Urodził się w szlacheckiej rodzinie w Chateauneuf- sur-Lens w 1053 roku. Wybrał życie zakonne i został kanonikiem w Valence. W 1080 roku został osadzony na katedrze arcybiskupiej w Grenoble. Czując silny pociąg do samotności życia mniszego, kilka razy bezskutecznie prosił o zwolnienie z urzędu biskupa.

Z hojnością wspierał fundację wspólnoty Wielkiej Kartuzji, powstałą za sprawą Świętego Brunona, z której zrodził się zakon kartuzów. Zmarł w Grenoble w 1132 roku, a dwa lata później został kanonizowany przez papieża Innocentego II. Przedstawia się go w szatach biskupich lub w białym płaszczu zakonnym.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję