7 października 2018

Niedziela, XXVII Tydzień zwykły
Rok B, II

Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła

Nie zapomnij!

Weź udział we Mszy św.

O co proszę? O wierność i stanowczość w przeżywaniu wartości powołaniowych

Zwrócę uwagę na zakłamanie faryzeuszów w rozmowie z Jezusem (w. 2). Stwarzają pozory ludzi poszukujących prawdy. Ich serce jest zatwardziałe (w. 5). Są przekonani, że mają gotową odpowiedź na wszystko. Boją się zakwestionowania ich poglądów.

Jak wygląda moja osobista rozmowa z Jezusem? Czy w spotkaniu z Nim jestem prostolinijny, szczery i otwarty? Czy potrafi ę rozmawiać z Nim o wszystkim, co przeżywam głęboko w sercu? Czy nie unikam trudnych pytań, na które mogę otrzymać niewygodne dla mnie odpowiedzi?

„Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela” (w. 9). Prawda, która odnosi się do związku małżeńskiego, przypomina także o boskim pochodzeniu każdego życiowego powołania. Moje życie jest święte, to znaczy, że ostatecznie należy do Boga.

Czy szanuję moje powołanie? Czy nie obchodzę się z nim jak z moją własnością? Czy potrafi łbym każdego ranka powiedzieć z przekonaniem i uległością: „Boże, moje życie należy do Ciebie? Co czuję, kiedy wypowiadam te słowa?”.

Jezus przypomina mi, że wybór drogi życia wymaga ode mnie konsekwencji i wierności. Każde sprzeniewierzenie się powołaniu boleśnie rani, jak cudzołóstwo małżonków (ww. 11-12). Spojrzę na moje życiowe powołanie. Czy jestem wierny słowu, które dałem Bogu i ludziom?

Jezus jednoznacznie mówi do mnie, że jeśli nie stanę się jak dziecko, nie wejdę do królestwa Bożego (ww. 15). Będę pytał Jezusa, co te słowa mają oznaczać w przypadku mojego powołania. Jakich cech dziecka najbardziej mi brakuje? Czystości? Prostoty? Ufności? Szczerości? Oddania? Innych cech...?

W serdecznej modlitwie zbliżę się do Jezusa jak dziecko. Będę Go prosił, aby wziął mnie w objęcia, położył na mnie ręce i pobłogosławił mnie. Będę częściej wracał do tego obrazu w mojej osobistej modlitwie. Będę trwał w modlitwie serca: „Jezu, powierzam Ci całą moją kruchość!”.

Krzysztof Wons SDS/Salwator