13 sierpnia 2018

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
Rok B, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera

O co proszę? O głębokie pragnienie wierności Jezusowi we wszystkim

Przybliżę się do apostołów, którzy słuchają zwierzenia Jezusa. Są w Galilei, gdzie przeżyli piękne chwile powołania, podziwiając cuda Jezusa otaczanego tłumami. Teraz słyszą od Jezusa, że będzie zabity, a potem zmartwychwstanie. Opanował ich głęboki smutek (ww. 22-23).

Co w moim przebywaniu z Jezusem było i jest dla mnie najważniejszym doświadczeniem duchowym? Jakie słowa z Ewangelii są dla mnie najtrudniejsze do przyjęcia? Co w moim przeżywaniu relacji z Jezusem najbardziej mnie zasmuca?

Uczniowie bardzo się zasmucili, słuchając zapowiedzi o śmierci (w. 23). Zatopieni w smutku nie zwrócili uwagi na słowa o zmartwychwstaniu. Smutek otępia ich słuch. Co mogę powiedzieć o moim osobistym doświadczeniu smutku? Jaki wpływ ma na moje relacje z Jezusem, na słuchanie Jego słowa?

Szymon Piotr słyszy zarzut przeciwko Jezusowi. Jezus pierwszy podejmuje rozmowę z Piotrem, aby uspokoić jego serce (ww. 24-26). W moim życiu staję przed wieloma trudnymi pytaniami w wierze, zarzutami pod adresem Jezusa i Jego Kościoła. Jezus uprzedza mnie i zaprasza, abym rozmawiał z Nim o tym.

Czy niepokoją mnie pytania, do których jeszcze nie przyznałem się Jezusowi? Zwierzę się Jezusowi z myśli i poruszeń, które mnie nurtują.

Jezus uczy mnie miłości i rozwagi w dialogu z osobami o innych poglądach (w. 27). Trzeba zawsze pamiętać o człowieku, aby nie gorszyć go swoją postawą. Jezus uczy mnie rozważnej ustępliwości. Jest zawsze gotów mi w tym pomagać.

Powierzę Jezusowi tych wszystkich, którzy nie akceptują moich przekonań i przynależności do Jezusa i Jego Kościoła. Pomodlę się o wzajemną miłość i szacunek dla wszystkich. Będę częściej modlił się za nich o dar wiary i łaskę umiłowania Jezusa.

Krzysztof Wons SDS/Salwator